Bebekle Seyahat Etmenin Püf Noktaları Nelerdir ?

         Bebekle seyahat etmek kulağa biraz ürkütücü gibi gelse de küçük püf noktaları ile bebekle yapacağınız yolculukları keyifli ve güvenli bir hale getirmeniz mümkün olabilir.Bebekle yolculuk yaparken dikkat etmeniz gerekenleri ve bebekle yolculukta alınması gerekenlerin listesini bu yazıda bulabilirsiniz.

 #  – Önceliğiniz Güvenlik olsun.

service-img2

          Bebekle seyahat ederken en önemli ve öncelikli konu,bebeğinizin güvenliği olmalıdır.Bu sebeple bebekle araba yolculuğu yaparken bebeğinizin mutlaka oto güvenlik koltuğu ile seyahat etmesini sağlayınız.Evet bebekle uzun bir araba yolculuğu yaparken bebeğiniz sıkılacak,huzursuz olacak ve hatta ağlayacaktır.Fakat oto güvenlik koltuğu ile yolculuk konusunda taviz vermemeniz büyük önem taşımaktadır.
          Yaptığınız yolculuk ister kısa mesafeli şehir içi bir yolculuk, ister uzun mesafeli şehirler arası bir yolculuk olsun, bebeğinizle (sıkıldığı gerekçesi ile) oto koltuğunda değil de kucağınızda veya ön koltukta seyahat etmek, bebeğiniz için ciddi ve hayati bir tehlike oluşturur ! 
          Konu hakkında detaylı bilgiyi Oto Koltuğu Hakkında yazısında bulabilirsiniz.

         Güvenlik konusunda aşağıdaki önerileri dikkate almanız seyahat sırasında size faydalı olacaktır.

 •  Uzun bir yolculuğa başlamadan önce aracınızın bakımlarının eksiksiz olduğundan emin olunuz.
 •  Aracınızda yolculuk esnasında lazım olabilecek ekipmanların eksiksiz olduğundan emin olunuz. ( El feneri, alet-edevat takım çantası, akü takviye kablosu vs.)
 •  Yol yardımı hizmetlerinin iletişim bilgilerini yanınıza aldığınızdan emin olunuz.
 •  Yolculuğa çıkmadan önce, iyi bir gece uykusu uyumuş olmalısınız.Eğer uykusuz ve yorgunsanız, seyahat planınızı mutlaka erteleyiniz.

 #  –Konforu yüksek tutmaya çalışın.

          Bebekle araba yolculuğu yaparken bebeğinizin konforu ve rahatını ne kadar yüksek tutabilirseniz,yolculuk sizin için de o kadar kolay ve rahat bir hal alacaktır.
* Bu konunun bencillikle bir alakası yoktur.Araç kullanırken sürücünün dikkatini yola ve trafiğe vermesi büyük önem taşır.Aracın arka koltuğunda ağlayan ve huzursuz olan bir bebekle, yola ve trafiğine konsantre olmak zor olabilir.Bu sebeple bebeğinizin konforu ve huzuru ailenin trafikte ki güvenliğini de etkiler.

Bebekle Seyahat

          Bebekle seyahat ederken, bebeğinizin konforunu arttırmak için aşağıda ki bir kaç püf noktasını uygulayabilirsiniz.

 • Bebeğiniz son bir ay içerisinde doktor kontrolünden geçmediyse seyahat öncesi bebeğinizin doktor kontrollerini ihmal etmeyiniz.Bebeğinizin sağlık durumuna göre seyahat planlamasında bulunmanız size ve bebeğinize huzurlu bir yolculuk sağlayacaktır.
 • Bebeğinizle yolculuğa başlamadan önce karnını doyurabilir, böylelikle açlık sebebiyle huzursuz olmasını önleyebilirsiniz.Aynı şekilde temiz bir bez, temiz bir başlangıç sağlayacaktır.
 • Bebekle uzun yolculuklarda, yolculuğa çıkış saatlerini bebeğinizin uyku düzenine göre planlayabilirsiniz.Yolculuğunuza gece saatlerinde ya da sabah erken saatlerde başlayabilir, bebeğiniz uykudayken siz seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.
 • Bebekle uzun seyahat ederken sık sık mola vermeyi ihmal etmeyiniz.Bebeğinizin açlık durumunu ve alt temizliğini dikkate alarak mola sıklığını belirleyiniz.
 • Uzun yolculuklarda dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise bebeklerin oto koltuğu ile 2 (iki) saatten uzun bir süre seyahat etmemeleri gerektiğidir.Molalarda bebeğinizi oto koltuğundan çıkartarak, hareket etmesini, düz ve sert bir zeminde uzanarak dinlenmesini sağlayınız.Böylelikle kemik gelişimini kötü yönde etkilememiş olursunuz.
 • Bebeğinizin araç içinde konforlu bir sıcaklıkta olmasını sağlamalısınız.Bunun için giysilerini, battaniyesini, araç içi ısıtma ve havalandırma sistemini kullanabilirsiniz.
  * Bebekle seyahat ederken klima kullanımında dikkatli olunmalıdır.Direkt olarak bebeğinize etki edecek şekilde klima kullanımından kaçınılmalıdır.Ayrıca zaman zaman cam ve pencereleri açarak araç içini havalandırmakta faydalı olacaktır.
 • Seyahat esnasında bebeğinizi, yaz güneşinin kavurucu etkilerinden korumak ve gece diğer araçların far ışıklarından rahatsız olmasını engellemek için aracınızın camlarında güneşlik kullanmanız faydalı olacaktır. 
 • Bebekle seyahate çıkarken alınması gerekenler listesinde yer vermeden önce bu madde içinde bahsedeyim,bebeğiniz için yanınıza mutlaka hoşlandığı ses ve müzikleri ayrıca oyuncakları almayı unutmayınız. White noise ile uykuya geçmesini ve sakinleşmesini daha kolay sağlayabilirsiniz. White noise (Beyaz Gürültü) nedir bir fikriniz yok ise bu yazı ile bilgi edinebilirsiniz.
 • Tablet ve cep telefonlarından çizgi film ve görüntü izletmeyi doğru bulmuyor olsam da,bebekle seyahat esnasında son çare olarak kısa süreli bu tarz yollara başvurulabilinir.
 • Bebekle seyahat ederken sık sık mola vermeniz gerektiğini yazmıştık.Fakat mola verilecek tesisleri seçerken özenli davranılması gerektiğini düşünüyorum.Bebeğinizi emzirmek ve altını değiştirmek için seçeceğiniz tesislerin hijyen açısından yeterli standartlarda olmasına özen gösterebilirsiniz.
  * Bu konuda Opet’in akaryakıt istasyonlarını takdir ediyorum.Böyle kaliteli hizmet sunan firmaların çoğalmasını ümit ederim.

 # –  Bebekle seyahate çıkarken alınması gerekenler listesi : 

           Bebekle seyahat ederken yanınıza bütün evi alsanız aslında çok rahat edersiniz ama bu pek mümkün olmuyor maalesef : ) O yüzden biz sizin için küçük bir liste derledik.Bebekle seyahat

 • Bebek/Çocuk Oto Güvenlik Koltuğu
  Listenin olmazsa olmazıdır! Ve bebekle seyahat ederken en önemli gerekliliktir.Henüz bir Bebek/Çocuk Oto güvenlik koltuğu edinmediyseniz koltuk seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve oto koltuğu güvenlik testleri hakkında detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

  Bebekle yolculuk
 • Araç İlk Yardım Çantası 
  İlk yardım çantası, trafiğe çıkan her araçta bulundurulması zorunludur.Siz bu çantaya ilave olarak bebeğiniz için ;
  – Ateş düşürücü ve ağrı kesici şurup,
  – Bebeğinizin devam ettiği diğer damla ve ilaçlar ( D Vitamini,Gaz damlası vs.)
  – İsilik, pişik, böcek sokmasına karşı uygun kremler,
  – Yüksek faktörlü (+50) güneş koruyucu krem ve losyonlar,
  – Termometre ‘yi ilk yardım çantasına ekleyebilirsiniz.

  Bebekle seyahat
 • Güneşlik 
  Ben, bebek mağazalarında satılan ürünler yerine, aracın modeline ve camın ebatlarına göre özel üretilen bir perde almayı tercih ettim.(BOD perdeyi araştırmanızı öneririm.)

  Ayna0
 • Araç içi Ayna
  Sürüş halinde iken arkada neler olup bittiğini rahatlıkla görmenizi sağlar.Böylelikle panik olmadan durumu kontrol edebilirsiniz.

  baby-on-board
 • Uyarı için Sticker
  Aracınızda bir bebeğin olduğunu trafikteki diğer sürücülere belirtmek ve onları bu konuda uyarmak için “Arabada bebek var !  ” çıkartmasını arka camınıza yapıştırabilirsiniz.

  Bebekle seyahat
 • Bebek Bakım Çantası 
  Günlük kullanım için hazırladığınız bebek bakım çantası ve yedekleri,
  Bol miktarda mevsimlik kıyafet
  Bol miktarda bebek bezi 
  Alt açma örtüsü 
  Islak mendil 

  Bebekle Seyahat
 • Bebek Beslenme Çantası
  Bebeğinizin beslenme gereçleri,
  Mama kaşıkları
  Mama kapları
  Termos
  Cam rende
  Suluk
  Önlükler ve ağız bezleri
  Mama yapmak için kullanabileceğiniz meyve,sebze ve yiyecekler.
  Kaynatılmış su.

  diskasiyici
  Pacifier_friend
 • Eğlence ve uyku gereçleri
  Diş kaşıyıcılar,uyku arkadaşları ve bebeğinizin sevdiği oyuncaklar.

  Baby_Beethoven-1
  winnie
 • Ses, Müzik ve Çizgi filmler
  Bebeğinizin hoşlanabileceği ses ve müziklerden oluşan bir cd yada playlist sakinleşmesini sağlayacaktır.
  Film konusunu son çare olarak düşünmenizi öneririm.

 


             Bu liste, bebekle yolculuk sürenizin uzunluğuna göre ilaveler gerektirebilir.Eğer sizlerinde bebekle seyahat sırasında uyguladığınız püf noktalar ve bebekle seyahate çıkarken alınması gerekenler listesine eklemek istediğiniz önerileriniz olursa, bunları bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.
             Herkese güvenli yolculuklar dilerim.

 

 

Cevap Yaz

   Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

Hoşgeldiniz.

Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz ! 
 Abonelik için formu doldurunuz. 
ABONE OL 
Ücretsiz ve sadece size özel  Bebek Arabası Tavsiyesi almak ister misiniz ?
Tavsiye İste