Bebek Banyosu Nasıl Yapılır ?

Yeni Doğan Bebek Banyosu ve Bakımı

         Yeni doğan bebek banyosu, henüz yeni anne-babaların çekinerek yaptıkları bebek bakımının bir parçasıdır. Minik bebeklerine zarar vermek istemeyen anne-babaların bebek bakımı konusunda ayrıntıcı ve dikkatli olmaları bu yüzden gayet normaldir. Peki yeni doğan bebek banyosu ve bakımı nasıl olmalı? Merak etmeyin, bebek yıkama zamanla alışıp ustalaşabileceğiniz bir konudur. Bebeğinizi yıkamaya başlamadan önce dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile bebek banyosu günün en keyifli dakikalarına dönüşebilir.

bebek banyosu

Bebeğinizi banyoya alıştırırken…

          Bebeklerin çoğu banyo yapmayı sever, fakat bazı bebekler bu duruma hemen alışamayabilir. Bebeğiniz banyo sırasında huzursuz oluyorsa, onunla konuşarak ve gülümseyerek banyoyu sevdirebilirsiniz. Bebeğinizi yıkayacağınız küvetinin içerisine havlu sererek yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin banyosunu aynı saatlerde yaptırmaya dikkat edin; bebekler uyku saati gibi banyo saatinin düzenli olmasını severler. Bebek banyosu için ihtiyacınız olacak ana malzemeler :  

bebek banyo setiBebek küveti
Küvet içi minderi veya birkaç adet ince havlu
Bebek şampuanı
Bebek yıkama süngeri veya yumuşak bez
Yumuşak kurulama havlusu
Pişik kremi ve bebe yağı
Banyo sonrası için temiz giysiler ve bez

Bebek banyosu ve bebek bakımı için ihtiyacımız olacak malzemeleri daha kapsamlı bir şekilde Bebek Banyo,Bakım ve Temizlik alışveriş listesinde bulabilirsiniz.

Bebek banyosuna başlarken:

         Bebeğin ilk banyosu göbek bağı düştükten ve doğumdan en az 12 saat sonra yapılması doktorlar ve uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu süre içerisinde gereken durumlarda, bebeğinizi yumuşak bir bez ve ılık suyla silerek temizleyin. İç çamaşırlarını sık sık değiştirmeyi unutmayın.
Bebeğinizin üşümemesi ve rahat etmesi için, kullanacağınız ürünleri ve giydireceğiniz kıyafetleri önceden hazırlayıp banyodan sonra kolay ulaşabileceğiniz yakın bir yere yerleştirin.

Bebeğinizin kış aylarında haftada bir veya iki defa ve yaz aylarında her gün veya gün aşırı yıkanması tavsiye edilmektedir.
Bebeğinizi yıkayacağınız suyun sıcaklığını dirseğinizle veya derece ile kontrol edebilirsiniz. Suyun sıcaklığı 37-38 derece olup oda sıcaklığı ortalama 25 derece olmalıdır. Banyo suyunu iyi ayarlamalısınız; bebeğinizin banyoyu sevip sevmeyeceği suyun sıcaklığına bağlıdır.
Bebeğinizin üşümemesi için yıkamadan önce pencerelerin kapalı olduğunu kontrol edin.
Bebeğinizin vücut ısısını ayarlaması belirli bir süre alacaktır. Bu yüzden, üşümemesi ve soğuk almaması için banyo süresini ortalama 3-4 dakika sürecek şekilde ayarlayın.

Bebeğinizi yıkamaya başlarken bebeğinizin irkilmemesi için önce ayaklarını ve daha sonra gövdesini suya sokun. Daha sonra yıkama süngerinin veya bezinin üzerine bir miktar bebek şampuanı dökün. Yumuşak hareketlerle göğsünü, bacaklarını ve kollarını yıkayın. Bebeğinizi yıkarken başını elinizle destekleyin. Bebeğinizi sırt üstü çevirip tekrar başını destekleyin ve yine yumuşak hareketlerle sırtını yıkayın. Bebekler başlarının ıslanmasından hoşlanmazlar ve huzursuz olabilirler. Bu yüzden bebeğinizin başını en son yıkayın ve gözüne şampuan gelmemesine dikkat edin. Bebeğinizin yüzünü pamuk yardımıyla da temizleyebilirsiniz. Gözlerini pamukla burundan başlayarak dışa doğru hafifçe silin ve ardından yüzünün geri yıkayın.

bebek banyosu
Ve mis gibi bir banyonun ardından…

         Bebeğinizi yıkadıktan sonra, cilt katlarının aralıklarını da kurulamaya dikkat ederek iyice kurulayın. Bebeklerin cildi oldukça hassastır, özellikle yeni doğan bebeklerin cildinde ilk birkaç gün kuruluk ve dökülme görülebilir. Bu durum ne kadar geçici olsa da, devamlılık gösteren durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun.
         Bebeğinizin cildindeki kurulukları önlemek için, pişik kremi, bebekler için krem veya bebek yağı gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bebek yağını bebeğinize masaj yaparak sürmeyi deneyin, bebeğinizin hem hoşuna gidecek hem de rahatlatacaktır. Bebeğinize masaj yaparken üzerinize bulaşan ve kuruyan yağ lekesi için ‘kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar’ diyorsanız, Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar adlı makaleye göz atabilirsiniz.

Keywords:
Kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar
Bebek yıkama
Bebek banyosu
Bebek bakımı
Yeni doğan bebek bakımı

Cevap Yaz

   Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

Hoşgeldiniz.

Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz ! 
 Abonelik için formu doldurunuz. 
ABONE OL 
Ücretsiz ve sadece size özel  Bebek Arabası Tavsiyesi almak ister misiniz ?
Tavsiye İste