Nedir Babywearing ?

          Bir Bilene Sorduk Köşemizin ilk konuğu iki çocuk annesi,iyi bir anne bloger,başarılı bir girişimci,Tuniko sitesinin sahibi ve Neko markasının kurucusu olan Hülya Cinsçiçekçi oluyor.
Kendini çocukları ile seyahat etmeyi seven bir anne olarak tanımlayan Hülya Hanım’a “Babywearing-sling” konusu hakkında kafamıza takılanları ve merak edilenleri soruyoruz.

 • Öncelikle bizi kırmayıp,vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz Hülya hanım.İlk olarak kısaca nedir bu Sling mevzusu ? Kabaca nedir ? Ne değildir ? 

   

  Sling değil de babywearing nedir diye anlatayım. Babywearing = Bebeği giyer gibi üzerinde taşımak.Neden Babywearing ?
  Babywearing - SlingYeni doğan bebeğin 0-3 aylık döneminin aslında gebeliğin 4.trimesterı olduğuna inanılır.Bebek aslında dışarı çıkmaya tam hazır değildir.Bu yüzden yenidoğanlar sık sık ağlar.Özellikle akşam saatlerinde artan bu ağlamalara kolik denir.Daha birkaç gün/hafta önce annesini güvenli karnında yüzen bebek bu yeni hayata alışmaya çalışırken sık sık anneyi yanına çağırır.Anne bebeği emzirir, bebeğin minik midesi sütle birlikte gazla dolar, gaz çıkarılır bebek sakinleşir, yatağına koyulur, tekrar ağlar, anne tekrar emzirir, tekrar gaz, tekrar meme, sonra yine gaz.. diye devam eden döngünün içinde anne-baba bebekten başka bir şeyle uğraşamaz olur.Yeni anne günlük işlerini idame ettirmekte güçlük çeker.

  İşte bu noktada babywearing devreye girer.Anne bebeğini sling’e koyar.Bebeğin tek teselli ve güvenlik nesnesi artık meme değildir.Gaz-meme-uykusuzluk döngüsü kırılır ve anne günlük işlerini daha rahat yapmaya başlar.

 • Zararları yada endişe duyacağımız bir yönü var mıdır ? Güvenli ürünler midir ?

  Her bebek ürünü gibi bu işin de üretiminde ekstra hassasiyet gerekmektedir. Herhangi bir kumaştan herhangi bir iplikle yapılmaz.Tokalarının,fermuarlarının güvenli olması gerekmektedir.Kullanırken de bazı güvenlik uyarılarını dikkate almanız gerekmektedir.Hem Babywearing Turkiye grubumuzda hem de bize doğrudan ulaşan annelere bu güvenlik uyarılarını sık sık hatırlatıyoruz. 

 • Çok mu faydalıdır? Büyük kolaylık mıdır ?

  Kesinlikle evet. Yenidoğana alışmak ebeveynler için zorlu bir süreçtir.Ebeveynler iki eliyle sürekli bir “canlı’yı” tutmanın zorluğuna henüz alışamamıştır.İşin diğer tarafında da dünyaya alışmaya çalışan bir bebek vardır.Babywearig,ebeveynlere fazladan bir çift kol tahsis ederken bebeğin de dünyaya daha kolay uyum sağlama sürecini hızlandırır.

 • Her anne babanın aklına gelen soru olarak bebeğim içinde rahat eder mi ?

  Kullandığınız ürün bizim ” ergonomik ” dediğimiz kategoride ise ve siz de doğru şekilde kullanıyorsanız kesinlikle rahat eder. 

  Babywearing

 • Çeşitleri nelerdir ? Hangisini seçmek gerekir ? Artı ve eksi yönleri nelerdir ? 

  Çok çeşidi var.Wrap sling (esnek veya dokuma wrap), ring sling, mei tai sling, kanguru. Kangurular da kendi içinde kanvas olanlar&dokuma wrap kumaşından olanlar ya da baby size&toddler size olarak ayrılabilir.Babywearing endüstrisi yıllar içinde talebin de artmasıyla çeşitlendi.
  * Daha detaylı bilgiyi Hülya hanımın kendi sitesinde ki bu yazısından edinebilirsiniz.

 • Sling ile sizi ve bebeğinizi görenlerin tepkileri nasıl oluyor ? Ne gibi tepkiler alıyorsunuz olumlu/olumsuz ? Bu konuyla ilgili ilginç bir hikayeniz var mı ?

  İnsanların tepsi göstermesine pek izin vermediğim için (çatık kaş taktiği) pek tatsız durum yaşamadım ama yaşayan çok 🙂 Şaşırtıcı olan insanların kendi bebek taşıma geleneklerinden bu kadar yabancılaşması. 


 • Aynı zamanda kendi markasını yaratmış girişimci bir iş kadınısınız.Neko markası nasıl doğdu ? Kısaca anlatır mısınız ?

  Bu sorunun cevabını instagram hesabımda ki yazımla cevaplayayım.
  İki yıl kadar önce kendi sling markamı yaratmaya karar verdiğim zaman ne hangi kumaşı kullanacağımdan emindim ne de marka adına karar vermiştim. Japonca’nın fonetiğini sevdiğimden @ilkay_shoshi ve @hayatgurdal’a sürekli “Japonca o ne demek bu ne demek?” diye sorup duruyordum.Bir gün gözümün önüne yavrusunu ağzında taşıyan anne imgesi belirdi. Sling’de bebeğini taşimak tam da buydu. Bu kadar doğal. Hemen ilkayo ya da hayati dürttüm. Japonca kedi “neko” imis. Fonetigi tam da istedigim gibiydi. Kisa ve akılda kalıcı. Kafamdaki imgeyi birebir kağıda dökme işini de @meltost halletti. Ardından üretim yaptırdım. Kumaşların kimyasal analizlerini ve dayanıklılık testlerini bağımsız test laboratuvarı SGS’de yaptırdım ve bence dünyanın en iyi wrap slinglerinden birini ürettim. Ida’da hala severek kullandığım wrap slingler bugüne dek 2bin’e yakin anneye (ve umarım babaya) ulaştı.

 • Sling mi ergonomik kangurumu ? Kafası karışan annelere hangisini önerirsiniz ?

  SlingYenidoğan bebek için muhakkak wrap sling. Artık çoğu ergonomik kanguruda yenidoğan aparatı var ama hiçbir ergonomik kanguru wrap sling kadar iyi sarıp sarmalayamaz bebeği.Çünkü yenidoğanın pozisyonu şekilde ki gibi olmalıdır.Kanguruda bu formu korumak zordur.

 • Son olarak,bebeği doğru taşıma yöntemi nasıl olmalıdır ? Doğrular yanlışlar nelerdir ? Nelere dikkat etmek gerekir ?

  En önemlisi bacakların aşağı sarkmaması,taşıyanın beline dolanması. Yenidoğan bebeklerin wrap slingde taşınması yani sırtlarını “C” formunu koruması kesinlikle çok daha ergonomiktir.İlerleyen aylar için de ihtiyaca göre toddler carrier’a -gerekiyorsa-geçmeyi hem bebeğin hem taşıyanın konforu için öneriyoruz.

              Hülya Cinsçiçekçi ile yapmış olduğumuz soru cevap için kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Babywearing-sling hakkında merak ettiğiniz diğer soruları ise Tuniko.com adresinden yada Babywearing Türkiye Facebook grubu ile ulaştırabilirsiniz.

            Bir Bilene Sorarak öğrendiğimiz babywearing ve Sling’leri kullanarak test ettik.Ve biz gerçekten memnun kaldık.Darısı sizin başınıza ; ) 

Bir Yanıt

 1. Muhittin Can T. 6 Kasım 2016

Cevap Yaz

   Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

Hoşgeldiniz.

Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz ! 
 Abonelik için formu doldurunuz. 
ABONE OL 
Ücretsiz ve sadece size özel  Bebek Arabası Tavsiyesi almak ister misiniz ?
Tavsiye İste