Ateş Ölçer

Bebek ve çocuklar için her üründe olduğu gibi Ateş Ölçer / Termometre  konusunda da pek çok marka ve seçenek mevcut,hal böyle olunca kafalar oldukça karışıyor.Konu sağlık olunca işin ciddiyeti tartışılmaz! Peki termometre alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor ? Hangi marka ve modeli seçmek gerek ? Temassız mı olmalı ? Alından,ağızdan yada kulaktan mı ölçüm yapmalı ? Hangi ölçüm yöntemi daha güvenilir ? gibi pek çok soru için yanıt arama niyetindeyim.

 #  Ateş ölçer alırken önceliğimiz nedir ? 

Piyasada oldukça fazla marka ve model olunca, aralarında tercih yapmak da gerçekten zor bir hal alıyor.Hangi markayı alacağımı bilmesem de hangisini almayacağım konusunda fikir sahibiyim.Kişisel görüşüm; Ateş Ölçer/Termometre’nin ” medikal ” bir ürün olduğudur.Bu sebeple ” her şeyi üreten ” markalardan uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. İnternette ufak bir arama yaptığınızda fark edeceğiniz gibi zaten bir çok ürün birbirinin aynı şekil ve tasarıma sahip,sadece markaları farklı. Hepsi Çin’de üretilip farklı etiketler ile satışa sunulmuş gibi! Bu sebeple bir markanın hem bebek tekstili hemde elektronik cihaz üretmesi bana pek güvenilir gelmiyor! Ben ateş ölçer araştırırken önceliğimi,konusunda uzmanlaşmış ve medikal alanda söz sahibi olan markalardan yana kullandım.

 #  Ateş ölçer alırken nelere dikkat etmek gerek ? 

Termometre alırken dikkat edilecek başlıca konular : 

 • Doğru,hızlı ve istikrarlı ölçüm yapabilme becerisine sahip olmalı
  Zaten bebeğiniz için sıkıntılı ve kritik olan bu süreçte,bir de termometrenin yavaşlığı ve tutarsızlığı ile uğraşmayı kimse istemez sanıyorum ki.
 • Kullanımı basit,komplike olmayan bir ürünü tercih etmekte fayda var.
  Cihazı,evin diğer bireyleri (örneğin; büyükanne,dede veya bakıcı gibi.) dahi kolaylıkla açıp/kapatıp,ölçüm yapabilmeli.
 • Taşınabilirliği kolay,sağlam ve kaliteli bir yapıya sahip olmalı.
  Çantanızda kendini kaybettirecek yada fazla yer kaplayan ürünlerden uzak dururken,sağlamlığı ve malzeme kalitesiyle sizi tatmin edecek bir ürün seçmek doğru olacaktır.Özellikle temassız termometrelerin “ayna” kısmı oldukça hassastır.
 • Temizlik ve hijyen her zaman önemli.Temizliği kolay,kendi saklama kabı içerisinde hijyenik olarak muhafaza edebileceğiniz ve özellikle Kulaktan ölçüm yapan termometreler için yedek filtreli bir cihaz tercih edilmeli.
 • Fiyat / performans olarak sizi tatmin edebilmeli.Unutulmamalı ki ateş ölçer size kritik,bebeğinizin yada çocuğunuzun sağlığı söz konusu olduğu zamanlarda lazım olacak ve kıymeti o zaman anlaşılacak bir ürün.Ayrıca bir çok bebek ürünü gibi kısa bir kullanım süresine sahip değil,eviniz için bir demirbaş niteliğinde,bu da verdiğiniz fiyatın performansını otomatik olarak yükseltir.Tavsiyem bu sebepleri dikkate alarak çok ucuz ürün tercihinden kaçınmanız,ucuz ürün sizi yarı yolda bırakacaktır.
  Elbette ki pahalı ürün = kaliteli ürün demek değildir.Bu sebeple f/p dikkate alınmalı.
 • Bebeği rahatsız etmeden ölçüm yapabilmeli.Ateşlenmesi sebebiyle zaten huysuz olacak olan bebeğinizi zahmetli bir ölçüm ile daha çok huzursuz etmek hoş olmayacaktır.Temassız ölçüm yapabilen yada ölçümü bebeğin rahatını bozmadan kısa sürede yapabilecek bir ürün sizi ve bebeğinizi daha mutlu edecektir.

 #  Ateş ölçme yöntemlerinden hangisi ? 

Kısa bir araştırma ile bebeklerde ateş ölçme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Bir çok kaynak mevcut bir tanesi de budur. 
Özetlemek gerekirse,ateş ölçümleri farklı dönemlerde,farklı yöntemlerle yapılabiliyor.
0-3 ay altı bebekler için ” Kulak içi ve Koltuk altı ” ölçümlerinin çok güvenilir olmayacağı ifade ediliyor.
En güvenilir yöntem olarak ” Makattan Ölçüm ” gösteriliyor lakin bu ölçüm deneyim gerektiren bir konu.
Onun dışında ” Alından Ölçüm ve Ağızdan Ölçüm ” tercih edilebilinir.

Bu konu bizim Hangi Ateş Ölçer ? sorumuzun yanıtı niteliğinde.Hangi yöntemi tercih ederseniz,seçeceğiniz termometreyide belirlemiş oluyorsunuz.
Biz ” Alından Ölçüm ” yapan Beurer FT90 modeli ile birlikte ” Ağızdan ve Koltuk Altından Ölçüm ” yapabilen mini bir termometreyi tercih ettik.

 #  Beurer FT 90 Modeli için inceleme yazısını buradan okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

Cevap Yaz

   Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

Hoşgeldiniz.

Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz ! 
 Abonelik için formu doldurunuz. 
ABONE OL 
Ücretsiz ve sadece size özel  Bebek Arabası Tavsiyesi almak ister misiniz ?
Tavsiye İste