Dönmeyen Dönence

Bebekler için dönence faydalı mı zararlı mı diye tartışmalar devam ede dursun.Ben kendimce faydalı bularak bir adet “dönmeyen dönence” edinip,karyolasının parmaklıklarına taktım bile.

Okuduğum kadarı ile  zararlı bulunma sebepleri arasında ışıklı olanların bebeğin gözlerine zarar vermesi,otizmi tetiklemesi,5 aydan sonra kullanımının tehlikeler doğurabileceği,bebeğin asılarak kendisini yaralayabileceği gibi yorumlarda bulunulmuş.Akademik bir yazıya henüz rastlayamadım maalesef.
Faydalı kısımları ise bebeklerin motor gelişiminde artı etkileri,el ve göz koordinasyonu,gaz problemleri için güzel bir çözüm oluşu gibi sıralanmış.

Wimmer1Ben dönencelerin zararlı olabileceği düşünülen yönlerini ortadan kaldırarak sadece faydalı kısmını kullanmanın yolunu buldum.
Dönmeyen,ışığı olmayan,ses çıkarmayan ve yaralanma gibi durumlara sebebiyet vermeyecek bir dönence! 

Kendisi ilk aylardan itibaren kullanabileceğiniz,bebeğinizin erken görsel gelişimine katkı sağlamak için kontrast renkli kartlardan oluşturulan ve ödüllü bir dönence.

Wimmer-Ferguson Infant Stim-Mobile

Aslında dönencenin diğer dönencelere bakıldığında hiç bir becerisi yok.Müzik çalmıyor,ışık yansıtmıyor,herhangi motor düzeneği,süre ayarlaması gibi özellikleri yok hatta elinizle dokunmadığınız sürece dönmüyor bile.İşte tam bu sebepten dönenceler için zararlı diye düşünülen bütün özelliklerden arınmış oluyor.Geriye bir tek faydalı yönleri kalıyor.

Dönence WimmerBebeklerin doğumdan itibaren siyah-beyaz ve gri tonları görebildiği,ilerleyen aylarda kontrast renkleri fark edebildiği biliniyor.Bu sebeple dönence,siyah-beyaz ve kontrast kartlardan oluşmuş durumda.0-2 ay için farklı 2 ve 3. aylar için farklı şekil ve desenler var.Kutu içeriğinde 10 adet kart mevcut.Kartları dönenceye takmak ve sökmek oldukça kolay olduğu için bebeğinizin karyolasında yatmadığı zamanlarda da elinizle kartları bebeğinize 20-30 cm uzaklıktan göstererek zeka kartları olarak kullanabilirsiniz.
Herhangi bir müzik mekanizması ve iç motor sesi çıkarmadığı için bir süre sonra sinirinizi bozmaya başlamaz.Ünlü bir çok markanın dönencelerinde belirgin şekilde duyulan motor sesi şikayetleri olmuş kullanıcı yorumlarında.
* Evet yeni doğan bebeklerde,duygusal gelişim ve bebeğin sakinleşmesi için müzik önemli.Lakin sürekli tekrarlanan iki adet Mozart senfonisi bir süre sonra bıkkınlık getirir sanıyorum ki ! Ben müzik için daha radikal bir çözüm bulmayı planlıyorum.

Dönence Dönenceyi henüz deneme şansımız olmadı ama doğumdan hemen sonra ilk deneyimlerimi paylaşmayı ihmal etmeyeceğim.Çünkü sonuçlarını bende oldukça merak ediyorum.Bazı bebeklerin bu tarz ilk oyuncaklara pek ilgi göstermediğini okumuştum,umarım ki durum bizde bu şekilde olmaz.
Firmanın farklı oyuncakları da mevcut,ilerleyen zamanda sipariş etmeyi planladığım başka ürünleri de var.

 

Dönence Tanıtım Videosu ;

Ürünün olumsuz olarak bulduğum yönleri ;
 #  Maalesef satışı Türkiye’de yok.Ama sorun edilesi bir durum değil.Amerika’dan getirtmek için Amazon.com derdimize derman oluyor.Amazon.com‘da Türkiye’ye gönderim mevcut,kendimde ürünü bu şekilde edindim.Daha önce yurt dışından alışveriş yapanlar konuya hakimdir mutlaka ama sizde benim gibi daha öncesinde hiç yurt dışından alışveriş yapmadıysanız bu yazı size yol gösterebilir.
 #  Diğer bir olumsuz bulduğum nokta ise,dönencenin montaj aparatı karyola için gayet güzel uyum sağlasa da park yatak için Türk işi bir çözüm gerektirecek.

 

9 Yorum

 1. Demir Yüksel 3 Temmuz 2016
  • Engin Tok 3 Temmuz 2016
 2. Semalp 1 Eylül 2016
  • Engin Tok 1 Eylül 2016
   • Semalp 2 Eylül 2016
    • Engin Tok 2 Eylül 2016
 3. Songül 17 Ekim 2016
  • Engin Tok 17 Ekim 2016
   • Songül 17 Ekim 2016

Cevap Yaz

   Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

Hoşgeldiniz.

Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz ! 
 Abonelik için formu doldurunuz. 
ABONE OL 
Ücretsiz ve sadece size özel  Bebek Arabası Tavsiyesi almak ister misiniz ?
Tavsiye İste