Beşik mi Park Yatak mı Yoksa Mobilya Karyola mı ?

Beşik mi Park Yatak mı Yoksa Mobilya Karyola mı ?

        Bebeğinizi sıhhatle kucağınıza alıp evinize döndüğünüzde,akla gelen en önemli sorulardan birisi bebeğinizi nereye yatıracağınız olabiliyor.Beşik mi park yatak mı ? Yoksa mobilya karyola mı ? sorusu bizim gibi acemi anne babaları zorlayan seçimlerin başında yer alıyor.
Beşik mi park yatak mı yoksa mobilya karyola mı? Hangisi daha kullanışlı? Hangisi daha uzun ömürlü? Ve hangisi bebek için daha güvenli? Bu konuda kendi öğrendiklerimi,her bir ürünün artı ve eksi yönleri sizlere aktarmaya çalışayım.Öncelikli olarak ; 

 #  Beşik : Beşikler genellikle bebeklerden çok annelerine hitap eden ürünler.Süslü püslü,beyaz tüllerle kaplı sevimli cibinlikleri,mavi-pembe kurdeleleri ile beşikler,bebek bekleyen heyecanlı annelerin en gözde hayalleri arasında yer alıyor.

Beşik mi park yatak mı ?

 +  Artı Yönleri :
+ Çok şık ve çok romantik göründüklerinden eviniz için harika dekoratif ürünlerdir. 
+ Boyutları ve ağırlıkları uygun olduğu için taşınması ve yer değiştirmesi kolaydır.
+Sepet şeklinde olanlar kurulum gerektirmez.
+ Sallanabilir oldukları için bebeğinizi sakinleştirmek ve uyutmak daha kolaydır.
+ Doğal ahşap olanları mevcuttur,organiktir.

 –  Eksi Yönleri : 
– Çok güzel ve şık olan beşikler için her şey göründüğü kadar toz pembe ve romantik değildir maalesef.Çünkü o çok beğenilen beyaz tül cibinlikler,süsler püsler zaman içinde odanın bütün tozunu üzerinde toplamaya başlar.Yıkamak ayrı bir dert,kurutmak,ütülemek bambaşka bir dert haline gelir.
– Üreticiler ve pazarlamacılar her ne kadar ürünlerinin 0-12 ay kullanım için uygun olduğunu iddia etseler de kullanım ömürleri daha kısa sürelidir.Bebeğiniz bir kaç ay sonra beşiğin içine sığmamaya başlayacaktır.Kolu,bacağı dışarı taşan,artık bebeğinize küçük gelmeye başlayan beşiği kullanmaya devam etmeyi gönlünüz el vermeyecektir.
– Daha önemlisi ise bebeğinizin hareketlerinin artmasıyla birlikte beşikler,düşme tehlikesi oluştuğu için kullanılması sakıncalı hale gelecektir.
– Kullanılan ahşap malzemenin kalitesi ve boyanın zararlı madde içermemesine dikkat edilmesi gerekir.

 # 
 Park Yatak : 
Bazı anneler için beşiklere nazaran daha sevimsiz bulunarak göze hitap etmediği düşünülse de,park yataklar işlevsellikleri ile göz dolduran ürünlerdir.

Beşik mi park yatak mı karyola mı ? +  Artı Yönleri : 
+ Öncelikle pratik ve hafif ürünlerdir.Altında bulunan tekerlekler sayesinde taşımak ve yer değiştirmek gayet kolaydır.
+ Kolay katlanıp,kolay açılır.Katlandığında yer kaplamaz,dağınık bir görüntü oluşturmaz.
+ Sökülüp,kurulması ve taşınması kolay olduğu için kendi çantasıyla birlikte tatillerde yanınızda götürebilir,yazlık ev yada bakıcınızın evindeki yatak sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Park-Setup+ Kullanımı uzun ömürlüdür.0-4 yaşına kadar kullanım imkanı sağlar.En az 2 kısımdan oluşur.Üst kısım 0-6 ay için idealdir.Daha sonrasında hareketlenmeye başlayan bebeğinizi alt kısımda,güvenle yatırmaya devam edebilirsiniz.Bazı modellerde yeni doğan için ek yatak da mevcuttur.

+ İşlevsel bir üründür.Alt açma ünitesi ve oyun parkı olarak kullanılabilinir.Üzerinde bebeğin eşyalarını koyabileceğiniz raf ve cepler mevcuttur.

Park-Yatak
+ Fileli yapısı ile hem bebeğe hem anne-babaya her an görüş imkanı sunar.
+ Renkli,ışıklı ve müzikli aparatlar,oyuncak,dönence ve cibinlik takılabilir.
+ Farklı renk seçenekleriyle her türlü zevke hitap edebilir.

 –  Eksi Yönleri : 
– Park yatakların bir çoğunda sallanma özelliği mevcut değildir.Sallanma özelliği bulunan park yatakların bazılarında ise kullanıcılar,gıcırtı sesinden şikayetçi olmuşlar.
– Bazı park yatak modellerinin malzeme kalitesi gerçekten çok düşük.Satın almadan önce ürünü görerek,malzeme kalitesini test ederek almanız daha faydalı olur.
– Yaz aylarında direk olarak güneşe maruz kalan plastik malzemenin koku yaptığına dair kullanıcı şikayetleri vardır.
– Bazı modellerin en ve boy ölçüleri standartların üzerinde olduğu için ev içinde kapı kasalarından geçirmek zor olabilir.
– Genel olarak çoğunun kurulumu basit olsa da bazı ürünleri kurmak yada söküp takmak işkence haline gelebilir.
– Plastik kısımlar ve fileli kumaş,kırılma ve yırtılmalara karşı dayanıksızdır.

 #  Mobilya Karyola : Beşik mi park yatak mı ? Yoksa mobilya karyola mı sorusunun cevabını ararken,geleceğe yönelik düşünenlerin tercihi mobilya karyola ve bebek odası takımları yönünde oluyor.

Karyola
 +  Artı Yönleri : 
+ Beşik ve park yatağa göre en uzun ömürlü ürünlerdir.Sadece bebek karyolası ile,ömrü boyunca bir daha karyola almanıza gerek kalmadan,bebeklikten yetişkinliğe kadar evladınızı büyütmeniz mümkündür.Büyüyen karyolalar üst komodinleri çıkarılarak 180 cm’lik bir yatağa dönüşebilirler.
+ Mini modelleri komodinli modellere göre daha az yer kaplar.
+ Farklı renk,model ve konsept şeklinde tasarımlar mevcuttur.
+ Sağlam ve dayanıklı ürünlerdir.
+ Sallanan mekanizmalı olanları mevcuttur.
+ Asansörlü korkuluk sistemi ile hem güvenlik hem pratiklik sağlarlar.
+ Komodin ve çekmeceleri ile bebeğin tüm eşyalarını derleyip,toplayabilir.
+ Gardırop,şifonyer gibi yan ürünlerle birlikte eksiksiz bir bebek odasına sahip olabilirsiniz.
+ Bazı modellerin alt kısmı açılarak yatak haline getirilip,anne ile bebeğin birlikte uyumasına imkan sunar.

 –  Eksi Yönleri :  
– Ebatları büyük olduğu için fazla yer kaplarlar hatta ayrı bir oda ihtiyacı gerektirirler.
– Montaj ve kurulumu kolay değildir.Bir çok mobilya karyola,profesyonel kurulum gerektirir.Bu sebeple taşınması ve yer değiştirmesi zordur.
– Kullanılan ahşap malzemenin kalitesi ve boyanın zararlı madde içermemesine dikkat edilmesi gerekir.
– Diğer seçeneklere göre daha pahalı ürünlerdir.
– Bazı modellerde anne için yatak bölümü bulunmadığı için bebekle birlikte uyumak zorlaşır.
– Bir çok ürün sonradan hazırlandığı için satın almadan haftalar,belki aylar öncesinde sipariş vermelisiniz.

* Farklı kullanıcılardan daha başka artı ve eksi yönler duyabilirsiniz.Benim sizler için tespit edebildiklerim bu maddeler oldu.

 #  Peki biz ne yaptık ? 

     Biz beşik mi park yatak mı yada karyola mı konusunda bu artı ve eksi yönleri değerlendirdikten sonra beşik almadan,Graco Pack ‘N Play – Park yatak ve Meltem Mobilya – Traffic Mini mobilya almayı tercih ettik.Ürünlerden oldukça memnunuz.
     Naçizane tavsiyelerim ;
– Bebek beşiklerinin kullanım ömürleri çok kısa olduğu ve pek uygun fiyatta olmadıkları için,eğer bir yakınınızdan ödünç olarak bulunabiliyorsa yada ikinci el tercih edilerek bu ürünü kullanmak daha mantıklı olacaktır.
– Park yatakları gerçekten büyük kolaylık olarak görüyorum.Satın alırken malzeme kalitesine dikkat ederseniz memnuniyetle uzun süre kullanılacak ürünler.
– Mobilya karyola ilk etapta bir ihtiyaç olduğu söylenemez lakin bizim gibi sevimli bir çocuk odası hayaliniz ve bu hayali bir an önce gerçekleştirme isteğiniz varsa ürünü almaktan hiç pişman olmazsınız.
       Evin içinde bebeğinize ait bir yatağın,ona ait eşyaların ve ona ait bir odanın olması,şuan o odayı kullanmıyor olsa bile sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

       Beşik mi park yatak mı ? Yoksa karyola mı sorularına birlikte çözüm bulmaya çalıştık.Umarım konu hakkındaki yazı size faydalı olabilmiştir.Bebek odaları nasıl olmalı?Nelere dikkat etmek gerekli? sorularına cevap aradığımız başka bir yazıyı okumak için tıklayınız.

7 Yorum

 1. Halit 28 Haziran 2016
  • Engin Tok 28 Haziran 2016
   • Gizem 23 Ağustos 2016
    • Engin Tok 24 Ağustos 2016
 2. Halit 29 Haziran 2016
  • Engin Tok 30 Haziran 2016
 3. ali 21 Şubat 2017

Cevap Yaz

   Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

Hoşgeldiniz.

Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz ! 
 Abonelik için formu doldurunuz. 
ABONE OL 
Ücretsiz ve sadece size özel  Bebek Arabası Tavsiyesi almak ister misiniz ?
Tavsiye İste