Güvenlik Testleri

Bir önceki yazıda fikir sahibi olduğumuz bebek oto koltuğu markalarının,dünyaca kabul görmesinin başlıca sebeplerinden birisi elbette ki ürünlerine uygulanan ciddi ve zorlu testlerdir.Bu testleri başarıyla geçmiş olan markalar,dünya pazarında bebek oto koltuğu alanında söz sahibi olmuşlardır.
Şimdi bebek ve çocuklar için oto güvenlik koltuğu seçerken dikkate alınan en önemli referanslardan birisi olan Güvenlik Testlerini tanımaya çalışalım.

Bebek Oto Koltuğu - Güvenlik Testleri

ECE R44/04 : ECE( Avrupa Ekonomik Komisyonu )bir Avrupa Güvenlik Standardıdır,Avrupa’da tüm koltuk üreticileri ECE R 44/04 yada 44/03 standardına uymak zorundadır.(44/01 ve 44/02 yürürlükten kaldırılmıştır.)Yasaların onayını almak için, bütün çocuk koltukları mevcut ECE R-44 yönetmeliklere göre, kaza simülasyonunu geçmesi gerekir.Simülasyonda 50 km/sa bir hızda gerçekleşen bir ön çarpışma,30 km/saat hızla arkadan çarpma,devrilme (roll over) testleri bulunmaktadır. Ağırlık kategorisinde bağlı olarak,farklı boyutlarda mankenler çeşitli çarpışma durumlarında kullanılır.Bu testler Alman bağımsız test kuruluşu Dekra tarafından yapılmaktadır.
ECE R/44 zorunlu bir yönetmeliktir. Ancak bebek oto koltuğu üreticileri bu yönetmelik haricinde ileri safhalarda testlerini bağımsız test kuruluşlarında yaptırabilirler.
Oto koltuğunuzda “Turuncu” renk bir etiket bulunması gerekir.Etiketteki bilgileri yazının devamında anlatacağım.
Daha detaylı bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.

Bebek Oto Koltuğu - Güvenlik Testleri - Adac Testi Stiftung Warentest : Almanya’nın önde gelen tüketici test organizasyonudur.1962 yılında kurulan Stiftung Warentest,Almanya’da her türlü ürünü kullanıcıları için test eden saygın bir vakıftır.Bugüne kadar, 85.000’den fazla ürün ve hizmet için 1.800 ile 5.000 aralığında test örneği üzerinde incelemelerde bulunduğu bildirilmiştir.2007’den bu yana 300’ün üzerinde oto güvenlik koltuğunu karşılaştırmalı olarak test etmiştir.Test için ADAC,ÖAMTC ve TCS gibi kurumlar ile iş birliği yapmaktadır.Ürün değerlendirmeleri Alman okul sistemine göre olmaktadır.

 • 1.0-1.5: “Sehr gut” (çok iyi)
 • 1.6-2.5: “Gut” (iyi)
 • 2.6-3.5: “Befriedigend” (orta)
 • 3.6-4.5: “Ausreichend” (vasat)
 • 4.6-5.5: “Mangelhaft” (kötü)

Test kriterleri,Güvenlik,Taşıma,Ergonomi ve Zararlı maddeler olarak ayrılmıştır.Test dahilinde kullanılan çarpışma hızı 64 km/sa’dir.Markaların test sonuçlarını öğrenmek ve detaylı bilgi edinmek için tıklayınız. (Sonuçları öğrenmek için maalesef 5 Euro ödemeniz gerekiyor.Lakin testte başarılı olan markalar zaten kendi sitelerinde aldıkları puanları yayımlıyorlar.)

Adac1

ADAC : Almanya’nın en büyük otomotiv kulübüdür.Araba sahiplerinin çıkarlarını temsil eden ve çocuk araç koltukları testleri organize eden bir kuruluştur.Yılda iki kez (ilkbahar ve sonbahar) oto güvenlik koltukları için güvenlik testleri düzenlemektedir. Yürütülen testler, ECE R44/04 standartlarına göre yaklaşık %50 daha katı veya daha sıkı gereksinimleri şart koşmaktadır.ADAC çarpışma testi puanları,dinamik güvenlik ve kullanım kolaylığı olarak iki ana dal üzerinden belirlenir.Dinamik güvenlik,ön ve yan darbelere karşı yapılan çarpışma testlerini kapsamaktadır.Kullanım kolaylığı ise kullanıcı dostluğu,rahatlık,kullanım yönergeleri ve montaj yöntemleri gibi kriterlere göre verilmektedir.Sonuçlarda Alman okul derecelendirme sistemi geçerlidir.Araçlara önden ve yandan çarpışma yaptırılmaktadır.Sonuçları görmek için tıklayınız.

Bebek Oto Koltuğu - Güvenlik Testleri - Plus Test Plus Test : VTI ve NTF-Yol Güvenliği Ulusal Derneği tarafından Plus Test 2009 yılında İsveç’te tanıtılmıştır.Bu test, İsveç’te tavsiye edilecek kadar iyi olan koltuklar için bir kalite damgası sağlamaktadır.Plus Test’in o kadar sıkı kriterleri vardır ki; yüzü ön tarafa bakan araç koltuklarının bu kriterlere uyum sağlaması mümkün değildir. * BeSafe,Plus Testi geçebilmiş markalar arasındadır.

ÖAMTC : Avusturya Otomobil, Motosiklet ve Turing Kulübünün uyguladığı bir testtir.Alman ADAC’ın kardeş organizasyonu olup, Avusturya’nın en büyük otomobil kulübü aynı zamanda dünyanın en büyük yedinci Turing kulübüdür.
ADAC gibi, ÖAMTC’ta ergonominin yanı sıra hijyen,işçilik kalitesi ve güvenlik açısından yılda bir veya iki kez araba koltuklarını teste tabi tutmaktadır.Aynı zamanda ürünlerde bulunabilecek zararlı maddeler içinde bir test yapan kuruluşun sonuçlarını görmek için tıklayınız.

Bebek Oto Koltuğu - Güvenlik Testleri - Oeamtc Test

Bebek Oto Koltuğu - Güvenlik Testleri - TSC Test

TCS : İsviçre Turing Kulübünün uyguladığı bir testtir.Turing Kulübü İsviçre’nin önde gelen otomobil derneğidir.Kar amacı gütmeyen kuruluşun ilgi alanları araçlar, turizm ve tüketici tavsiyesi şeklindedir. Faaliyetlerine halen devam eden kuruluş, yıl boyunca farklı ürünler test etmeye devam ediyor – araba koltukları da dahil olmak üzere – ve aktif yol güvenliği kampanyalarını da desteklemektedir. Testlerinde taşıma ve ergonomi, zararlı maddeler ve işçilik kalitesinin yanı sıra temizlik, bir çarpışma durumunda emniyet güvenliği gibi birçok konuyu ele almaya devam etmektedir. İsviçre Tureng Kulübü test sonuçlarını yıldızlandırma sistemi ile duyurmaktadır. Beş yıldız “mükemmel”, dört yıldız “tavsiye edilen”, üç yıldız “orta”şeklinde belirtilen yıldızlama sistemi ile test sonuçlarını açıklamaktır.

Bu testler bir güvenlik oto koltuğunun girmesi gereken testlerdir.Test ücretleri oldukça yüksektir. Bu yüzdendir ki ucuz markalar bu testlere giremezler. Testlere girmedikleri için de bir güvenlik teşkil etmezler.

Sorabilirsiniz; ‘Teste girmiyorsa kötü demek midir?’

-Evet. Kötü demektir. Çünkü bir ürüne gereken önemi ve güvenliği koyarsanız ve koyacak, üretecek gücünüz de varsa, test ücretini de verebilir ürününüzü onaylatabilirsiniz.

Oto güvenlik koltuklarına yapılan testleri de tanıdığımıza göre,kendi bebek oto koltuğu tercihimden bahsedeyim.
Ben Cybex Aton Q ana kucağı ve isofix sistemli bazası Base Q Fix kullanmayı tercih ettim.Kendimce seçim sürecini ve sebeplerimi anlattığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz. 

29 Yorum

 1. GülünAnnesi 28 Mart 2016
  • Engin Tok 28 Mart 2016
 2. Zehra'nın babası 22 Haziran 2016
  • Engin Tok 22 Haziran 2016
 3. Seyma 30 Temmuz 2016
  • Engin Tok 2 Ağustos 2016
 4. Derya 1 Ekim 2016
  • Engin Tok 1 Ekim 2016
   • Derya 1 Ekim 2016
    • Engin Tok 2 Ekim 2016
     • derya 2 Ekim 2016
 5. Yelda 8 Ekim 2016
  • Engin Tok 9 Ekim 2016
   • Yelda 11 Ekim 2016
 6. ebru cakir 11 Ekim 2016
  • Engin Tok 12 Ekim 2016
 7. Ümit Yalçın GÜVENDİ 25 Ekim 2016
 8. Buket 31 Ekim 2016
 9. Recep Mazlum 15 Kasım 2016
 10. esra doğan 23 Ocak 2017
 11. Melek 24 Şubat 2017
  • Engin Tok 3 Mart 2017
 12. Tuğba 1 Mart 2017
  • Engin Tok 3 Mart 2017
   • Müge Engin 22 Mart 2017
   • Sibel 27 Mart 2017
 13. Gözde Barlas 15 Mayıs 2017
 14. yrullah 16 Mayıs 2017

Cevap Yaz

   Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

Hoşgeldiniz.

Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz ! 
 Abonelik için formu doldurunuz. 
ABONE OL 
Ücretsiz ve sadece size özel  Bebek Arabası Tavsiyesi almak ister misiniz ?
Tavsiye İste