Bebek Koltuğu – Ana Kucağı – Oto Koltuğu Hakkında

Çocuğunuzu korumak,ona olan sevginizi göstermenin en iyi yoludur. ” 

Onu korumak için atılacak ilk adım, dünyaya yeni gözlerini açan bebeğinizle birlikte hastaneden eve dönerken dahi kullanmaya başlayacağınız,güvenilir bir bebek koltuğu ( ana kucağı ) edinmenizdir.
Haziran 2010 tarihinden bu yana Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150. maddesi gereğince 135 cm’den kısa veya 36 kg’dan hafif her çocuğun ECE R44/04 standartlarına uygun oto koltuğunda seyahat etme zorunluluğu,yasal olarak belirtilmiş olsa bile maalesef ülkemizde yasalara aldırış etmemek toplumsal bir gelenek halini almıştır.
Hal böyle olunca bebekleri yada boyu ve kilosu henüz yasal sınırları geçmemiş çocukları,aile bireylerinin kucağında,hatta araçların ön koltuklarında seyahat ederken görmek çok sık rastlanan bir manzaradır.
Gelişmiş ülkelerde doğum sonrası hastaneden çıkarken bile arabanızda bir bebek koltuğu olmadığı takdirde bebeğin aileye teslim edilmediğine dair haberler yer alır,gün gelir bizim ülkemizde böyle haberlerle anılır mı bilinmez! 

 #  Bebek ve çocuk oto güvenlik koltukları nedir? Ne değildir ? 

  • Bebek ve çocuk oto güvenlik koltukları CAN’dır.Unutulmamalıdır ki oto güvenlik koltukları trafikte bebeğinizin canını emanet ettiğiniz ürünlerdir.
    Vazifesi biz ebeveynleri,trafik cezası yemekten kurtarmak değildir.
  • Ülkemizde bebek ve çocuk oto güvenlik koltukları lüks olarak değerlendirilen,çok para harcamaya lüzum görülmeyen bir ürünmüş gibi algılanmaktadır.
    Bebeğiniz için alacağınız herhangi bir koltuk markasının,hiç bir ürünü pahalı değildir.
  • Bu ürünler, sizin evlatlarınızı herhangi bir ani fren, önden çarpışma, arkadan çarpışma, yandan çarpışma ve otomobilin takla atmasına karşı korumak için üretilmiş ve piyasaya sürülmüştür.Hiç biri arka koltuğunuzda ki fazlalık değildir.
  • Bu ürünleri satın alırken ve kullanırken ucuzuna kaçmak, ‘nasılsa hepsi aynı işlevi görüyor’ diye düşünmek, evladınızın canını tehlikeye atmaktan başka bir şey değildir ! 
  • Avrupa markaları dışında, hiçbir çarpışma ve kumaş testine girmeyen ürünleri alarak kullanmak sadece paranızı sokağa atmak ve çocuğunuzu riske atmaktır !

 #  Oto koltuğu ” Hayat Kurtarır ! ” 

Trafik kazalarında ölen 15 yaşından küçük çocuk sayısı 1999 yılında 2.155’den 2008 yılında 908’e düşmüş ki, bu %55 bir düşüştür (European Road Safety Observatory).

Bebek Koltuğu Önemi

Saatte 50 km/h hızla ilerleyen bir araçta yolculuk eden 15 kg ağırlığındaki bir çocuk, önden çarpmalı bir kaza durumunda 180-220 kga denk bir kuvvet oluşturur.Çocuğunuzu kucağınızda tutarak yolculuk ediyorsanız,220 kg’lık bir yük ile başa çıkmayı göze alıyorsunuz demektir ! 
Seyahatlerinizde çocuğunuzu kucağınızda tutmaktan vazgeçtiğinize göre,şimdi almış olduğunuz oto koltuğunu & ana kucağını düz kullanmaktan da vazgeçiniz.

Araştırmalar gösteriyor ki arkaya doğru bakan oto koltukları,çocuğun öne doğru oturmasına oranla 5 kat daha güvenlidir.
Az önceki örnekte,geriye dönük olarak oturan çocukların ise sadece 40-60 kg‘lık bir kuvvete maruz kaldığı ölçülmüştür.

            

Gördüğünüz gibi; öne-dönük oturan mankenin vücuduna (özellikle baş ve boyun bölgesine) etki eden kuvvetler ile geriye-dönük oturan mankenin vücuduna etki eden kuvvetler arasındaki büyük fark çok net bir şekilde görülmektedir.

Lütfen bebeğinizi aracınızda öne-dönük bir şekilde bağladığınızda yukarıda ki görüntüleri aklınızın bir köşesinde canlandırınız.”Çocuğumu geriye dönük olarak bağladığımda koltuğa sıkışıyormuş gibi geliyor,rahat edemiyor ” gibi düşüncelere kapılmadan önce,çocukların eklemlerinin yetişkinlere göre çok daha esnek ve yumuşak olduğunu,ayakları bükülmüş olarak oturmaktan biz yetişkinler kadar rahatsız olmayacaklarını ve çocuğunuzun araçta ki rahatlığından önce,en önemli şeyin çocuğunuzun can güvenliği olduğunu unutmayınız.
Sonuç olarak çocuklarınızı arabada mümkün olan en uzun süre geriye – dönük olarak seyahat etmesini sağlayınız.Konu hakkında uzman görüşlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Güvenlik için diğer bir önemli husus; Çocuğunuzun kilosuna uygun oto güvenlik koltuğu seçimidir.Güvenlikle seyahat etmek için çocuğun yapısına uygun bir oto koltuğunu seçmek ve kullanmak önemlidir.Bir çok ebeveyn çocuğunun artık koltuğunda rahat edemediği düşüncesiyle bir üst grup  koltuğa vaktinden önce geçiş yapmaktadır.Bebek koltuğu ve çocuklar için oto güvenlik koltuğu üretiminde dünya lideri olan Maxi-Cosi firmasının önerilerini dikkate almak gereklidir.

Çocuğunuzun ilk oto güvenlik koltuğunu (Grup 0+ – 0 ile 13 aylık), sürüş yönünün tersine pozisyonda, mümkün olduğunca uzun süre kullanmanızı tavsiye ediyoruz, zira bu pozisyon bebeğiniz için en güvenli ve genellikle en konforlu pozisyondur. Çocuğunuzun kafasının arkası oto güvenlik koltuğunun plastik çerçevesi tarafından tamamiyle desteklendiği sürece, bebek oto güvenlik koltuğunu kullanmaya devam etmenizi öneririz. Çocuğunuzun bacaklarının uzunluğu bir üst kategori oto güvenlik koltuğuna geçme konusunda önem arz etmemektedir. Çocuğunuzu vaktinden çok önce, kendisine büyük gelen ve sürüş yönüne doğru bağlanan bir oto güvenlik koltuğuna geçirmeniz akıllıca bir davranış olmayacaktır. 

 #  Oto koltuğu grupları nelerdir ? 

Grp

Bu sınıflandırmalara ek olarak, birden fazla ağırlık grubuna denk düşen ve ihtiyaçlarınızı daha uzun süre karşılamaya yönelik oto koltukları da mevcuttur (örneğin; Grup 0, 0+, 1 / Grup 1, 2 / Grup 2, 3 / Grup 1, 2, 3).
( 0-18 Kg – Doğumdan yaklaşık 4 yaşına kadar.
9-36 Kg – 9 ay’dan 12 yıla kadar.) 
Ve 22-36 Kg – 7 yaştan 12 yaşına kadar Alt Yükselticiler (Booster) mevcuttur.

 

İhtiyacımız olan aralık, Grup 0 ve Grup 0+ olması nedeniyle, yazımı bu gruplar özelinde kaleme alıyorum. Diğer gruplarla ve daha ileriki yaşlarda kullanılan yükselticilerle ilgili henüz detaylı bir inceleme yapma şansım olmadı.Sadece araştırmalarım esnasında edindiğim genel bilgilerden bahsedeceğim.

Yazının devamında bebek koltuğu – ana kucağı üreten güvenilir markalardan,Güvenlik testlerinden ve kendi tercihimden bahsedeceğim.Yazının devamını okumak için tıklayınız. 

 

Cevap Yaz

   Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

Hoşgeldiniz.

Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz ! 
 Abonelik için formu doldurunuz. 
ABONE OL 
Ücretsiz ve sadece size özel  Bebek Arabası Tavsiyesi almak ister misiniz ?
Tavsiye İste