Ana Kucağı Seçimi

* Bebek Ana Kucağı ve Oto Koltukları Hakkında ki yazımı okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz.Tercihinizi yapmadan önce faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Bebeklerde doğumdan itibaren kullanmamız gereken ürünlerin başında Ana Kucağı geliyor.Ana kucağı,bebek 13 kiloya gelene kadar oto koltuğu olarak kullanılan bir ürün.Özellikle otomobil sahibi iseniz mutlaka edinmeniz gereken bir ürün olduğunu,önceki yazımda açıklamıştım.

Bebek ana kucağı ve oto güvenlik koltuğu üreten bir çok marka mevcut.Önemli olan dünyaca kabul görmüş,belli güvenlik düzeyinin üzerinde,kendini bu konuda kanıtlamış markalar arasında,kendiniz ve bebeğiniz için doğru seçimi yapabilmek.

Dünyada ve ülkemizde önde gelen markalar : 

Britax-Römer
 
Bebek Ana Kucağı - Britax-RömerBritax,1938 yılında İngiltere’de kurulmuş,ilk başlarda yetişkin güvenlik koltukları ve emniyet kemerleri gibi güvenlik gelişmeleri üzerine çalışmış,1960’lar da ilk çocuk araç koltuğunu piyasaya sürmüştür.1978 yılında Alman araç koltuğu markası Römer ile ortaklık gerçekleştirerek bu günlere kadar gelmiştir.Britax-Römer markası İngiliz-Alman ortaklığıdır ve şuan tüm dünyada oto koltuğu dalında lider firmalardan biridir.1996 yılından bu yana ülkemizde İtameks distribütörlüğü ile satılan markanın tüm koltukları ‘Avrupa Güvenlik Testleri’ne girer ve genellikle başarı ile geçer.Başarısız ve ya başarısında şüphe duyulan ürünlerinin üretimi durdurularak yenileneme çalışmaları yapılır.Markanın aldığı ödülleri buradan inceleyebilirsiniz.
Girdiği güvenlik testleri : ECE R44/04, ADAC, Stiftung Warentest, OEMTC.
Distribütör : İTAMEKS
 
 
HTS BeSafe
 Bebek Ana Kucağı BeSafeHTS firması köklü bir geçmişe sahip,Norveç’te 21.yy’dan itibaren at eyerleri üreten firma,1930 yılından itibaren oto koltuğu ve 1963 yılında da ilk bebek güvenlik oto koltuğunu ‘BeSafe’ markası adıyla piyasaya sürmüştür.İskandinavların en titiz olduğu noktalardan biri olan güvenlik konusunda,dünyadaki öncü markalardan biri olmuş ve bu ününü günümüze kadar korumuştur.An itibari ile Dünya sıralamasında en güvenli bebek oto koltuklarına sahip olan BeSafe,Türkiye piyasasında ürünlerini satışa sunmuştur. Markanın bir çok test birincilikleri ve ödülleri mevcuttur.Test sonuçlarını buradan inceleyebilirsiniz.
* Plus Test’e girebilen tek markadır.
Girdiği güvenlik testleri ; ECE R44/04, ADAC, Stiftung Warentest, OEMTC, TCS, Plus Test.
Distribütör : BEBEK YAŞAM
 
 
Dorel – Maxi Cosi
Bebek Ana Kucağı Maxi Cosi
Dorel,1962 yılında Hollanda’da kurulmuş olan şirket,bünyesinde 25’in üzerinde marka bulunmaktadır. Bu markaların içinde; Maxi Cosi, Safety 1st, Bébé Confort, Quinny, Tiny Love gibi tanınmış olanlar da yer almaktadır. Maxi Cosi, bebek ana kucağı (0-13) grubunda Dünya liderliği konumunda bir markadır.Markanın bir çok test birincilikleri ve ödülleri mevcuttur.Test sonuçlarını buradan inceleyebilirsiniz.
Girdiği güvenlik testleri ; ECE R44/04, ADAC, Stiftung Warentest, TCS.
Distribütör : GRUP BABY (Maxi Cosi,Quinny) – JOKER (Bébé Confort)
 
 
Cybex
 Cybex
2005 yılında kurulan Cybex, diğer markalara göre daha yeni olmasına karşın güvenlik sıralamasında ilk 3’e hızla yükselmiş bir oto güvenlik koltuğu üreticisidir. İlk olarak Almanya’da kurulan bir Alman markası iken 2014 yılda Uzak Doğu’nun en büyük bebek arabası üreticisi olan Çin menşeili ‘Goodbaby’ tarafından, 70.7 milyon Euro karşılığında satın alınarak Çin markası olmuştur.Kalite standartları düşmemiştir.Sadece şirketin sahibi değişmiştir.Marka kısa sürede bir çok bağımsız test kuruluşundan birincilikler ve ödüller almıştır,buradan bilgi sahibi olabilirsiniz.
Girdiği güvenlik testleri ; ECE R44/04, ADAC, Stiftung Warentest, OEMTC, TCS.
Distribütör : OPERA
 
 
Recaro
 Recaro_logo
1906 yılında Almanya’da kurulan şirket 108 yıldır uçak,otomobil ve yarış koltukları üretmektedir.1998 yılından bu yana koltuk konusunda ki uzmanlıklarını bebek ve çocuk grubu güvenlik koltuklarına taşımış,bu konuda bir çok ödül ve birincilik kazanmışlardır.Buradan göz atabilirsiniz.
Girdiği güvenlik testleri : ECE R44/04, ADAC, Stiftung Warentest.
Distribütör : E-BEBEK
 
 
Chicco
Chicco
Artsana şirketler grubuna bağlı olan marka 1958 yılında Pietro Catelli tarafından İtalya’da kurulmuştur.İlk üretimini biberon ve emzik üzerine yapmıştır.Süre gelen yıllarda bebeğin ihtiyacı olabilecek her şeyi üreten Chicco, bebek markası dendiğinde kesinlikle akla ilk gelen markadır. Ancak güvenlik koltukları orta segmentin altındadır.
Girdiği güvenlik testleri ; ECE R44/04.
Distribütör : ARTSANA
 
 
Kraft
 Kraft
Bir Türk firması olan Kraft Baby’nin,Alman markası olduğu sanılmaktadır.ATAK DIŞ TİC’ e bağlı olan marka Çin Halk Cumhuriyeti’nde üretim yaptırarak ürünlerini ülkemizde satışa sunmaktadır.Firma ECE R44/04 standartlarına uygun üretim yapmaktadır.
Katıldığı herhangi bir test yoktur.
Sahip Firma : ATAK DIŞ TİCARET
 
 
Koala
Koala
Britax-Römer,4moms ve Bob gibi markaların Türkiye distribütörü İTAMEKS tarafından,Çin Halk Cumhuriyet’inde üretimi yaptırılan bir Türk markasıdır.2007 yılında kurulan markanın herhangi bir çarpışma testi sonucu bulunmamaktadır.Firma ECE R44/04 standartlarına uygun üretim yapmaktadır.Kazanmış oldukları bir adet ödül mevcuttur.
Sahip Firma : İTAMEKS
 

Piyasada bu firmaların dışında bir çok marka ve model satışa sunulmaktadır.Oto güvenlik koltuğu tercihi yaparken ; 

  • Üretici firmanın tarihi geçmişi,menşei ve uzmanlık alanı
  • Avrupa Standartları (ECE R44/04)
  • Katılmış olduğu dünyaca geçerliliği kabul edilen test sonuçları
  • Bağımsız kaynaklardan,tüketici anketlerinden kazandığı ödülleri göz önünde bulundurarak tercih yapmanızı tavsiye ederim.

Yazının devamında bebek ana kucağı ve çocuk oto koltuklarına uygulanan Güvenlik Testlerini inceleyeceğiz.Devamını okumak için tıklayınız.

Cevap Yaz

   Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

Hoşgeldiniz.

Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz ! 
 Abonelik için formu doldurunuz. 
ABONE OL 
Ücretsiz ve sadece size özel  Bebek Arabası Tavsiyesi almak ister misiniz ?
Tavsiye İste