Beurer FT90 Ateş Ölçer

* Bebeğiniz için ateş ölçer tercihi yapmadan önce Hangi ateş ölçer ? isimli yazı size faydalı olabilir.

Araştırmalarım sonucunda termometre seçimimi 3 marka ve model arasından Beurer markasını tercih ederek sonlandırdım.Aslında 3 model de ihtiyaçlara karşılık verebilecek düzeyde,benim tercihimin Beurer olmasının sebebi kullanıcı yorumlarında bir tık daha fazla tercih edildiği kanaatine vardığım içindir.İncelediğim ürünlerin hepsi medikal alanda güvenilir ürünler sunan markalardır.Detaylı bilgiyi kendi web sitelerinden edinebilirsiniz.
Beurer FT90
Omron MC-720
Visio Focus 

Ateş Ölçer - FT90-Display

Beurer FT90 Ateş ölçer bu gün tarafıma teslim edildi.Fikir vermesi açısından almayı düşünen arkadaşlar için ufak bir inceleme yazısı paylaşmak istedim.
Öncelikle cihazın kendi kullanım kılavuzunda ki şu ifade bu tarz temassız ateş ölçerlerin güvenilirliğinin “Makattan Ölçüm” yöntemine göre daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır.

” Ölçüm değerinden şüphe ediyorsanız – özellikle çocuklarda – bir temaslı termometre ile makattan ölçüm yapmanızı öneririz.”

ateş ölçer - FT90-Display-2

Uyarıdan da anlaşıldığı üzere cihazı çocuğunuzun sağlık kontrolünde kullanma amacıyla alacaksanız, (- ki ben ve benim gibi bir çok kişi bunun için alıyor.) kendinize fazladan bir adet temaslı ateş ölçer daha edinmenizde fayda var.Yine aynı markanın yada bir çok medikal ürün üreten firmanın mini dijital termometresi de mevcut.Bu uyarıları dikkate aldıktan sonra incelememize başlıyoruz.

Cihaz kendi saklama kabı ve içindeki 2 adet AAA pil ile birlikte geliyor.
Şeffaf saklama kabının ve ürünün kendi plastiğinin kalitesi tatmin edici düzeyde. Ele oturan bir yapısı var,boyutları makul ölçülerde.
Cihazın ilk eksisi tuşları,üzerinde Mode/mem – On/Off – Light/Set ve Scan olmak üzere 4 tuş mevcut lakin bendekinin tek tuşu çok zor basıyor.Parmağınızla basılı haldeyken ileri geri zorlamanız gerekiyor ve bu benim hiç hoşuma gitmiyor.Diğer tuşlarda öyle bir problem yok.
3 ölçüm modu mevcut,Sıvı sıcaklığı,Ortam sıcaklığı ve Vücut sıcaklığı.
Tarih ve saat göstergesi var.
60 adet ölçümü hafızasında saklayabiliyor.
Lcd ekranı geniş ve okunaklı.
Lcd ekran ışığı aydınlatması yeterli,açılıp kapatılabiliyor.Kötü tarafı ışık açıldıktan sonra başka tuşa basarsanız sönüyor.
On-off tuşu mevcut,kendiniz kapatabilirsiniz yada biraz beklerseniz otomatik kapanıyor.
Sesli ikazı mevcut,ölçüm yaparken ve sonuç gösterirken bip sesi veriyor.Uyuyan bir bebeği uyandıracağını sanmıyorum.İstenirse kapatılabiliyor.
C-F derece seçeneği mevcut.

Asıl önemli konuya gelirsek; ölçüm tutarlılığı …!

İlk olarak ölçüm yapmadan önce cihazı 30 dk’dır bulunduğum ortamda tutuyorum.Ölçüme başlamadan öncesinde bu gerekli.
Sıvı sıcaklığını ölçmek için bir miktar ısıttığım suyu önce evdeki dijital termometre ile ölçtüm sonuç 37,5.Beurer ile ölçtüğümde 36,5.Deneyi tekrarladığımda 42.1 temaslı termometre, 41,1 temassız termometre.
Yani sonuç olarak görünürde + – 1 derece oynuyor.

Ortam ısını ölçme konusunda evdeki Weewell WHM120 (Ürünün sıcaklık ölçüm hassasiyeti +/- 1 derece) ile Demirdöküm Exacontrol 7 kombi termostatı ( 0,5 Derece hassasiyetle ölçüm) referans olarak kabul ettim. Weewell 22,7 – Kombi termostatı 23 ve Beurer FT90 23,7 değerini gösterdi.
Yani sonuç olarak görünürde + – 1 derece oynuyor.Evde malesef civalı bir termometrem yoktu.Artık satışı durdurulduğu için referans olarak kullanamadım.


Sonuncusu ve en önemlisi vücut ısısı kontrolünde ; Cihazı kullanırken 2-3 cm uzaktan okuma yapılması gerektiği yazılmış.Scan tuşu ile birlikte cihaz kendini kalibre ediyor ve okumayı gerçekleştiriyor.Bu ölçümde cihazın kendi kendisini referans almak durumunda kaldım.Peşi sıra yapmış olduğum ölçümler ( 100 tanenin üzerindedir.) +/- 0,01 ile 0.03 arasındadır.Bence bu sapma payı makul ölçüdedir,cihazı uzun süre elinizde tuttuğunuzda dahi ölçüm değerleri değişebilmektedir!


Yani sonuç olarak; Bebeğinizin vücut ısısı 40 derece gözüküyor ise 40,1 olması yada 39,9 olması arasında hiç bir fark yoktur! Bu ateş ölçer size kesinlikle doktora gitmeniz gerektiğini gösterebilecek yeterliliktedir.

Umarım araştırma içerisinde olan arkadaşlara fikir verebilecek bir inceleme yazısı olmuştur.

 

Cevap Yaz

   Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

Hoşgeldiniz.

Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz ! 
 Abonelik için formu doldurunuz. 
ABONE OL 
Ücretsiz ve sadece size özel  Bebek Arabası Tavsiyesi almak ister misiniz ?
Tavsiye İste